Ermenistan Muhalefeti’nden ‘Paşinyan’ Kışkırtması: Türkiye’ye Toprak Verilecek

Ermenistan’ın eski Başbakanlarından Hrant Bagratyan, Başbakan Nikol Paşinyan’ı Türkiye ve Azerbaycan’a toprak vermeye yol açacak politikalar izlemekle suçladı.

BAGRATYAN’IN ELEŞTİRİSİ

DW Türkçe’nin Rus haber ajansı TASS’dan aktardığı habere göre, dün akşam Erivan’da düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı protesto gösterisinde konuşan Bagratyan, Paşinyan’ı sert bir dille eleştirdi. Bagratyan, Paşinyan’ı şu sözlerle eleştirdi: “Bu politikaya devam ederse sadece Tavuş bölgesindeki bazı köyleri Azerbaycan’a vermekle kalmayacak, yarın öbür gün Türkiye’nin de Amasya bölgesini talep etmesinin önünü açacak.”

İSTİFA ÇAĞRISI VE GEÇMİŞİ

1993-1996 yılları arasında Başbakanlık görevinde bulunan Bagratyan, Paşinyan’ın istifasını talep eden gösterinin de organize edenlerden biri oldu.

PAŞİNYAN’IN AÇIKLAMALARI VE YANITI

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Salı günü yaptığı basın toplantısında, Bagratyan’ın eleştirilerine cevap verdi. Paşinyan, söz konusu köylerin Azerbaycan’a devredileceği iddialarının yanlış olduğunu belirtti. “Ermenistan’a ait olan Ermenistan’da kalacak.” diyen Paşinyan, ülkenin sınırlarının dışında emellerinin olmaması gerektiğini vurguladı.

SINIR TARTIŞMALARI VE TAVUŞ BÖLGESİ

Tavuş bölgesi, Ermenistan’ın kuzeydoğusunda ve Azerbaycan sınırında bulunuyor. Bu bölge, iki ülke arasında sınır belirleme çalışmaları kapsamında önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

AZERBAYCAN’IN TALEPLERİ

Bakü yönetimi, Tavuş bölgesinde bulunan dört köyün Azerbaycan’a ait olduğunu iddia ederek derhal geri verilmesini talep ediyor.

PAŞİNYAN’IN UYARISI VE SINIRLARIN KORUNMASI

Paşinyan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın sınırlarının korunması gerektiğini vurguladı. “Bu sınırlar dışında emellerimiz olmamalıdır.” diyen Paşinyan, ülkenin mevcut sınırlarının dışındaki herhangi bir iddianın yasal konumlarını zayıflatabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x