Önce Meteoroloji sonra Bakan Özhaseki uyardı: ‘Kavrulacağız’


Meteoroloji Genel Müdürlüğü 7 günlük hava tahmin raporunda sıcaklıkların mevsim normallerine göre 4 ila 10 derece fazla seyredeceğini duyurdu. Bu sıcaklık artışının yarından itibaren hissedilmesi beklenirken ve bazı bölgelerde sıcaklıkların 30 dereceyi aşacağı belirtildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konuyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında, özellikle yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların bu duruma karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini vurguladı. Bakan Özhaseki, vatandaşlardan yüksek sıcaklıklar nedeniyle orman yangınlarına karşı da duyarlı olmalarını istedi.

Bakan Özhaseki konuyla ilgili X hesabından, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün hava tahmin raporuna göre, yurdumuz genelinde yarından itibaren hava sıcaklıklarında artış beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4 ila 10 derece üstünde seyretmesi beklenirken, bazı illerimizde sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıkması öngörülmektedir. Özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün verileri doğrultusunda dikkatli ve tedbirli olmalarını istirham ediyorum. Bununla birlikte doğal oksijen kaynağımız olan ormanlarımızda da havaların ısınmasıyla beraber herhangi bir yangın olmaması için tüm vatandaşlarımızın duyarlı hareket etmelerini bekliyorum.” açıklamasında bulundu.

Meteoroloji’nin 7 günlük hava tahmin raporuna göre, Türkiye’nin birçok ilinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

İl il güncel hava durumu tahminlerine göre, yurt genelinde sıcak hava dalgasının etkisini göstermesi ve özellikle iç ve güney bölgelerde sıcaklıkların daha da yüksek seviyelere ulaşması bekleniyor.

Vatandaşların, bu sıcak günlerde güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıda bulunmamaları ve yeterli su tüketmeleri öneriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x